top of page
< Atpakaļ

Ropažu novadā plānotā atkritumu reģenerācijas stacijas darbība kaitējumu dabai neradīs

Ropažu novadā plānotā atkritumu reģenerācijas stacijas darbība kaitējumu dabai neradīs

Vides pārraudzības valsts birojs (VPVB), vispusīgi izvērtējot Vides resursu centra ietekmes uz vidi ziņojumu, atzinis, ka plānotās atkritumu reģenerācijas stacijas Ropažu novadā dēļ vides aizsardzības līmenis nesamazināsies, informēja SIA “Vides resursu centrs” valdes loceklis Guntars Levics.


“Latvijā attīstām jaunu nozari – jaunu darbības veidu, kas, pateicoties mūsdienīgām tehnoloģijām, nodrošinās siltumenerģijas un elektrības ražošanu, izmantojot apkārtējai videi nekaitīgu atkritumu pārstrādes procesu. To apstiprina arī Vides pārraudzības valsts biroja atzinums,” stāsta Levics.


Birojs atzinis, ka projekta īstenotāji ir izsvēruši galvenos risinājumus paredzētās darbības realizācijai, tāpat izvērtēti jautājumi par sagaidāmo emisiju gaisā un atkritumu aprites ietekmi. Secināts, ka ražošanas process uz vidi kaitējumu neradīs, taču vēl jāsaņem apstiprinājums Ropažu domē, jāveic izmaiņas lokālplānojumā un jāsaņem atbilstoša darbības atļauja.


Projekts Latvijā iezīmē jauna rūpnīcas koncepta – publiska ēka pilsētvidē – vīziju. Papildus tās galvenajiem mērķiem – ražot enerģiju, nodrošināt noglabāto atkritumu apjoma samazināšanos un veicināt Latvijas energoneatkarību – rūpnīca kalpos kā tūrisma infrastruktūras un aktīvās atpūtas objekts. Tā būs droša vide gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, gan augiem.


Atkritumu reģenerācijas stacijas projekta izstrādē piesaistīti labākie speciālisti – vides eksperti un starptautiski partneri, piemēram, Somijas inženiertehnisko risinājumu uzņēmums AFRY, kas īstenojis vairākus desmitus līdzīgu projektu visā Eiropā. Lai arī Latvijā šāds projekts vēl nav īstenots, taču Eiropas valstīs tādu ir vairāk nekā pieci simti. Stacijas projektā ir pārņemta labākā starptautiskā pieredze, un tas tiks īstenots, ievērojot īpaši augstas vides aizsardzības prasības.


Ražotnes darbības īstenošanā tiks ievēroti gan saistošie Ministru kabineta noteikumi, gan jaunākajās Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvās noteiktās prasības, kas paredz darbības nekaitīgumu veselībai un videi. Turklāt attiecībā uz emisiju monitoringu tiks ievērotas pat stingrākas prasības, nekā noteikts normatīvajos aktos.


“Sākot īstenot Latvijā nebijušu projektu, rēķinājāmies ar sabiedrības neizpratni. Tāpēc daudz enerģijas veltām, iestājoties pret nepatiesas informācijas izplatīšanu un skaidrojot paredzamo darbību. Novecojušas tehnoloģijas, piemēram, atkritumu dedzināšana, ir pilnīgi cita darbības sfēra. Tā nevar tikt salīdzināta ar mūsdienīgiem risinājumiem, piemēram, reģenerāciju, kurā atkritumi tiek izmantoti kā resurss, lai ražotu enerģiju,” saka “Vides resursu centra” valdes loceklis.


Ar mērķi uzlabot izpratni ir veikti daudzi pasākumi. Lai gūtu pilnīgāku iespaidu par plānotās stacijas iekļaušanos vidē, tika izveidots ēkas makets, kuru no 20. janvāra līdz 20. februārim varēja aplūkot tirdzniecības centrā “Sāga”. Ekspertīzes apmaiņas nolūkā pērn novembrī tika izveidota Sadarbības padome. Septiņās atvērtās diskusijās ar zināšanām dalījās un diskutēja dažādu jomu eksperti – kopumā 78 dalībnieki no vairāk nekā 37 organizācijām. To vidū bija pārstāvji no nevalstiskajām organizācijām, valsts un pašvaldību iestādēm, atkritumu un siltumapgādes asociācijām, atkritumu apsaimniekošanas un pārstrādes uzņēmumiem, iedzīvotāju biedrībām. Papildus tam tiks organizēts arī apskates brauciens uz līdzīgu objektu Eiropā.


Levics arī piebilst, ka šādas nozīmes projektu īstenošana ir laikietilpīga. Turpināsies skaidrojošais darbs. Ropažu novada domē ar lokālplānojuma izmaiņām vēl vērsties neplāno.


Ar Vides pārraudzības valsts biroja 18. aprīlī publicēto ziņojumu par “SIA “Vides resursu centrs” par paredzēto darbību – koģenerācijas iekārtas būvniecības Ropažu novadā atkritumu reģenerācijai enerģijas ieguvei un cietā kurināmā sadedzināšanai ietekmes uz vidi novērtējumu” var iepazīties VPVB tīmekļvietnē https://ej.uz/vpvb_atzinums

bottom of page